Στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 22ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Από την κυρά της Μάλθης στον ιππόκαμπο: Μικρές ιστορίες με αγάλματα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Μεσσηνίας”. Οι μαθητές άκουσαν την ιστορία του μυθικού βασιλιά της Κύπρου Πυγμαλίωνα και στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και αναζήτησαν αγάλματα με ξεχωριστό ιστορικό ενδιαφέρον . Το υπέροχο ταξίδι στα αρχαία χρόνια τελείωσε με το εργαστήρι πηλού , όπου ο καθένας έφτιαξε ένα πήλινο ειδώλιο! Μια μοναδική εμπειρία που άρεσε ιδιαίτερα στα παιδιά. Στο τέλος επισκεφτήκαμε τον ιστορικό ναό των Αγίων Αποστόλων , γνωρίσαμε την ιστορία του και γυρίσαμε στο σχολείο μας γεμάτοι γνώσεις, εμπειρίες και όμορφα συναισθήματα!